Przeciwko rasizmowi i przemocy

Zwierzchnicy największych Kościołów luterańskich potępili wszelkie przejawy rasizmu i dyskryminacji w związku z ponowną eskalacją przemocy po zabiciu George’a Floyda przez oficera policji w Minneapolis.

– Jesteśmy narodem i Kościołem pogrążonym w ucisku – powiedziała bp Elisabeth Eaton, zwierzchniczka Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Ameryce (ELCA) w przesłaniu do wiernych, nawiązując do słów Psalmu 118,5.

– Koronawirus zabił 103 tys. spośród nas. Wirus rasizmu zabił setki tysiące ludzi w dziejach naszego kraju. Właśnie teraz, te dwa śmiertelne wirusy łączą się, a delikatna fasada równości pękła. Widzimy ból, złość oraz frustrację tych, którym odmówiono prawa i godności, a których tak wielu z nas oczekuje i często uważa za oczywiste – powiedziała bp Eaton w przesłaniu wyemitowanym 5 czerwca 2020 r.

 

 

Biskup największego Kościoła luterańskiego w USA, który znajduje się w pełnej wspólnocie z Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce, przywołała argumentację tych, którzy uważają, że problem rasizmu jest sztuczny i wymyślony: – Słyszałam, jak mówiono, iż niewolnictwo skończyło się wraz z wojną secesyjną. Dlaczego kolorowi ‘wreszcie tego nie przyjmą do wiadomości’? Ale jest jednak pytanie, które musimy postawić: 'Jak można przyjąć do wiadomości i pogodzić się z czymś, co się nie skończyło?’ – zaznaczyła bp Eaton, wskazując na konkretne morderstwa na tle rasowym – Przypadki zabójstw Ahmauda Arbery, Breonna Taylora oraz George’a Floyda otworzyły ranę w naszym społeczeństwie, która nigdy się nie zagoiła. Kolano policjanta, które zdusiło życie George’a Floyda przypomina rażące akty zastraszania, nienawiści i trwającej przemocy – dodała.

czytaj więcej ewangelicy.pl