Przedłużamy apel o składanie ofiar

Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie tych wszystkich, którzy odpowiedzieli na wezwanie Biskupa Kościoła i Prezesa Diakonii.

Diakonia Polska apeluje o składanie ofiar na rzecz uchodźców przebywających na polsko-białoruskiej granicy. Apel wystosowali wspólnie Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Prezes Diakonii. Potrzeby są znaczne, a natychmiastowa pomoc bardzo potrzebna.

Z dnia na dzień sytuacja na granicy jest coraz trudniejsza. Osoby, które w poszukiwaniu pomocy opuściły swój kraj, przebywają na wolnym powietrzu i potrzebują natychmiastowego wsparcia. Jesienno-zimowa aura powoduje skrajne wychłodzenie. W rezultacie tego część osób, do których nie dociera pomoc, umiera. Poruszające świadectwa, wstrząsające bezpośrednie relacje i kryzysowa sytuacja – to wszystko zwraca uwagę na konieczność podjęcia konkretnych kroków.

„Pomoc tym, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji jest w tym kontekście nadrzędną wartością, bez względu na czyjeś pochodzenie, wyznanie czy pozycję społeczną. Dlatego nie możemy pozostać obojętni na los tych, którzy pragną rozpocząć nowe życie z dala od konfliktu, prześladowań, nierówności i niesprawiedliwości społecznej” – napisali w apelu bp Jerzy Samiec i bp Ryszard Bogusz. „Jako chrześcijanie jesteśmy powołani do okazywania miłosierdzia człowiekowi w potrzebie, do aktywnej troski i konkretnego działania” – czytamy w ich piśmie.

Bezpośrednia pomoc

Ofiary na rzecz tych, którzy przebywają w polskim pasie granicznym, można przekazywać na konto Diakonii Polskiej indywidualnie oraz również poprzez parafie ewangelickie. Z zebranych funduszy koordynowana będzie bieżąca pomoc dla uchodźców. Przygotowywane są pakiety pomocowe z najpotrzebniejszymi rzeczami do przetrwania trudnego czasu na wolnym powietrzu. Znajdą się w nich woda, batony energetyczne, śpiwór, folia termiczna i polarowy koc. Koordynowana jest także pomoc na rzecz osób, które przebywają w polskich ośrodkach strzeżonych dla cudzoziemców. Po rozeznaniu potrzeb do placówek przekazane zostaną odzież, artykuły higieniczne i spożywcze, materiały plastyczne dla dzieci. Składając ofiarę na ten cel możemy okazać swoją solidarność z tymi, których sytuacja jest szczególnie trudna.

Zbiórka potrwa do dnia 15 grudnia 2021. Dziękujemy za każdy dar serca! Każda wpłata ma wielką wartość i przyczyni się do poprawy sytuacji życiowej bezpośrednich odbiorców działań pomocowych.

Dane konta bankowego:

Diakonia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP (Diakonia Polska)
ul. Miodowa 21, 00-246 Warszawa
Bank PEKAO S.A. I O/Warszawa
Numer konta: 78 1240 1037 1111 0000 0693 1384
z dopiskiem „Uchodźcy

Wpłat można także dokonywać z wykorzystaniem platformy płatności elektronicznych Dotpay na www.diakonia.org.pl/darowizny

Treść całego pisma dostępna tutaj: PL apel uchodźcy_Diakonia

Darowizny rzeczowe

Do Diakonii Polskiej docierają sygnały, że potrzebna jest także pomoc rzeczowa. Ośrodki dla cudzoziemców potrzebują dobrej jakości ciepłych uprań i butów dla dzieci i dorosłych, a także artykułów spożywczych i higienicznych oraz materiałów plastycznych dla dzieci.

W pierwszej kolejności zachęcamy do wpłat pieniężnych. Taka forma pomocy pozwala na maksymalną elastyczność działania (zakup konkretnych rzeczy, na które akurat jest zapotrzebowanie). Jeśli jednak w Parafiach prowadzone będą zbiórki darów rzeczowych, to po zakończeniu akcji prosimy o przesłanie tego, co zebrano do Centrum Luterańskiego w Warszawie. Przekazanie darów nastąpi po rozeznaniu aktualnych potrzeb w porozumieniu z konkretnymi instytucjami w strefie przygranicznej. Cały czas pozostajemy także w kontakcie z Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich, z którym Kościół Ewangelicko-Augsburski współpracuje od dłuższego czasu. Jest to jedyna organizacja mającą prawo wjazdu do strefy stanu wyjątkowego i rozeznawania sytuacji na miejscu. Podczas swoich wizyt interwencyjnych przedstawiciele Rzecznika przekazują dary rzeczowe osobom znajdującym się przy granicy, czy też przebywającym w ośrodkach strzeżonych i placówkach Straży Granicznej w oczekiwaniu na zakończenie długiej procedury.

UWAGA WAŻNE: prosimy aby przekazane darowizny rzeczowe były posegregowane wg rozmiarów i adresatów (kobiety/mężczyźni/dzieci). Prosimy także, aby zostały spakowane w kartony, których zawartość będzie opisana. Bardzo ułatwi to całość procesu przekazania artykułów potrzebującym!