Spotkanie w Krzyżowej – 30 lat po Mszy Pojednania

W Międzynarodowym Centrum Konferencyjnym w Krzyżowej niedaleko Świdnicy na Dolnym Śląsku odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli kierownictw Kościołów ewangelickich z Polski i Niemiec.

Miejsce zostało wybrane w związku z rocznicą wydarzenia jakie 30 lat wcześniej odbyło się w Krzyżowej, gdy wspólne spotkanie kanclerza Niemiec Helmuta Kohla i polskiego premiera Tadeusza Mazowieckiego znane dziś jako Msza Pojednania dało nowy początek we wzajemnych polsko-niemieckich relacjach.

Polskę reprezentowali przedstawiciele Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a stronę niemiecką przedstawiciele Okręgu Kościelnego Görlitz Ewangelickiego Kościoła Berlina Brandenburgii i Śląskich Górnych Łużyc. Spotkanie było kolejnym spotkaniem gremiów kierowniczych Kościołów ewangelickich, które regularnie odbywają się każdego roku na przemian w Polsce i w Niemczech.

Rozpoczęło się ono modlitwą i refleksją nad Słowem Bożym przygotowaną przez ks. radcę Edwina Pecha. Prowadzącymi byli zwierzchnicy Kościołów: bp Theresa Rinecker z Niemiec i bp Waldemar Pytel z Polski.

Uczestnicy podsumowali wspólne działania w 2019 roku, w szczególności spotkanie parafii obu Kościołów, które odbyło się w dniach 6-8. września w przygranicznym niemieckim mieście Forst, w którym udział wzięło 650 osób, z czego ponad 230 z Polski. Doskonale przygotowane odbiło się szerokim echem i pozwoliło planować następne z nowymi możliwościami.

Zaplanowane zostały również dalsze wspólne działania w roku 2020. Wśród nich wyznaczono m.in. termin następnego cyklicznego spotkania parafii na 12 czerwca w Wałbrzychu. Wymieniono też informacje o wielu kościelnych inicjatywach w roku 2020. Na szczególną uwagę zasługują uroczystości związane z postacią teologa, dziennikarza i pisarza Jochena Kleppera – syna ewangelickiego księdza z Bytomia nad Odrą.

Spotkanie zakończyło się zwiedzaniem pałacu rodziny von Moltke oraz wspólnym posiłkiem.
Spotkanie miało miejsce 18 listopada 2019. Kolejne spotkanie zaplanowano w marcu 2020 roku w Görlitz.
tekst: ks. Cezary Królewicz