Światowy Dzień Modlitwy w Jaworzu

W piątek 5 marca 2021 r. obchodzony był Światowy Dzień Modlitwy w Jaworzu.

W tym roku liturgię nabożeństwa pod hasłem: „Buduj na mocnym fundamencie” opracowały chrześcijanki z Republiki Vanuatu. Kraj ten tworzą 83 wyspy w zachodniej części Oceanii. 

W Parafii w Jaworzu nabożeństwo z tej okazji odbyło się po raz 26. Aktywny udział w prowadzeniu nabożeństwa wzięły członkinie Koła Pań: Janina Kubala, Helena Urbaś, Anna Wantulok oraz Danuta i Zuzanna Krawczyk. Słowem Bożym służył ks. Władysław Wantulok, na organach grała Małgorzata Penkala-Ogrodnik. 

Opowieści mieszkańców Vanuatu odczytane podczas nabożeństwa pozwoliły choć trochę poznać życie codzienne tego pięknego kraju i problemy, z jakimi borykają się jego mieszkańcy.

Zwiastowanie Słowa Bożego oparte zostało o tekst z Ew. Mateusz 7,24-27. Każdy, kto słucha słów Jezusa i wypełnia je, przyrównany został do człowieka roztropnego, który  zbudował dom na skale czyli trwałym fundamencie. Każdy zaś, kto słucha słów Jezusa, ale ich nie wypełnia został przyrównany do człowieka nieroztropnego, który zbudował dom na piasku. Na jakim fundamencie budujemy swoje życie? Ks. Wantulok w swoim kazaniu powiedział m.in.: „Jezus powiada nam dzisiaj, że ludzie mądrzy budują swój dom na opoce, na skalnym fundamencie. To jest dla nas wezwanie do tego, abyśmy i my mogli być do owych mądrych zaliczeni. Jeśli Chrystus będzie naszym fundamentem żadne nawałnice, doświadczenia i próby nie będą w stanie nami zachwiać, zachwiać naszej wiary. Budujmy swoje życie na tym mocnym i trwałym fundamencie naszego Pana i Zbawiciela, słuchajmy Jego Słowa, wypełniajmy je w swej codzienności, a będziemy domem zbudowanym na opoce, trwałym i wiecznym”.

Chrześcijanki z Vanuatu zakończyły nabożeństwo słowami rozesłania i błogosławieństwa: „Cieszymy się z obecności Boga w nas i z nami. Niech Bóg Cię prowadzi, kieruje, odnawia i uzdrawia Twój naród. Niech Boża wola będzie obecna w twoim domu, jak to jest w niebie. Pamiętaj, kiedy stąd wyjdziesz: Człowiek słuchający słów Jezusa i postępujący według nich, postępuje jak osoba mądra, której dom przetrwa powódź… Idź budować swój dom na tym fundamencie. Idź do domu z błogosławieństwem w cudownym imieniu Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Króla. To jest nasz mocny fundament – będziemy podążać za Jezusem, który jest drogą, prawdą i życiem. Amen”.

W związku z wprowadzonymi obostrzeniami spowodowanymi pandemią, nie mogło odbyć się tradycyjne spotkanie po nabożeństwie w sali parafialnej. Chcieliśmy jednak, by każdy uczestnik nabożeństwa mógł zabrać do domu jakąś pamiątkę. Zostały przygotowane owoce opakowane w wielobarwne serwetki, z dołączoną kartą, na której znalazł się obraz „Pam II”, autorstwa Juliette Pita i hasło ŚDM 2021.

„Juliette Pita – jest najbardziej znaną malarką na Vanuatu. Namalowała obraz na Światowy Dzień Modlitwy w 2021 r., w którym dzieli się własnymi doświadczeniami doznanymi podczas huraganu Pam w 2015 r. Obraz nosi nazwę „Pam II”. Ukazuje modlącą się matkę pochyloną nad swoim dzieckiem. Burza przybliża się. Fale uderzają w kobietę, ale palma (silnie ukorzeniona może zginać się pod wpływem silnego wiatru) pochyla się nad nimi ochronnie. Na horyzoncie widać małe krzyże przedstawiające życie, które odebrał cyklon Pam w 2015 roku. Spódnica kobiety jest wzorowana na tradycyjnym stroju z Erromango” (na podstawie materiałów na ŚDM).

tekst: Anna Wantulok