Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu
11 maja 2019 r. obchodzony będzie kolejny Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu.
11.05.2019
W październiku 2016 r. Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przyjął deklarację dotyczącą zaangażowania się w promocję idei Sprawiedliwego Handlu w ramach ogólnopolskiej kampanii Wspólnoty Przyjazne dla Sprawiedliwego Handlu. W akcję włączają się także niektóre parafie ewangelickie.
W tym roku udział w akcji na rzecz sprawiedliwych relacji handlowych między krajami globalnej Północy i globalnego Południa zadeklarowało kilkadziesiąt miast, szkół, firm i organizacji pozarządowych działających na terenie Polski.
Prawdziwe koszty niskich cen
Większość z nas reaguje entuzjastycznie na dźwięk słów „promocja” czy „przecena”. Jednak w ostatnich latach coraz więcej osób zadaje sobie pytanie o to, kto płaci prawdziwą cenę za produkty, po które codziennie sięgamy. W przypadku kakao, kawy, kakao, bananów czy bawełny koszty ponoszą marginalizowani drobni rolnicy i pracownicy plantacji w krajach globalnego Południa. Mimo że dostarczają na światowy rynek jedne z najcenniejszych surowców, często nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb swoich rodzin.
Oprócz nieustannej presji cenowej problemów z dostępem do rynków zbytu drobni producenci żywności zmagają się również z negatywnymi skutkami zmian klimatu, mimo że sami przyczyniają się do ich powstawania jedynie w bardzo niewielkim stopniu. Epidemie chorób roślin, erozja gleby i postępujące pustynnienie, katastrofy naturalne – producenci rolni z globalnego Południa zdają się być osamotnieni w tej nierównej walce.
Ruch Sprawiedliwego Handlu powstał po to, by umożliwić mieszkańcom wsi globalnego Południa godne życie z pracy własnych rąk. Wybierając produkty z certyfikatami Sprawiedliwego Handlu, takimi jak Fairtrade, wspieramy marginalizowanych rolników i pracowników najemnych, i wysyłamy jasny sygnał, że zależy nam nie tylko na jakości i cenie, ale również etycznym pochodzeniu produktów. Idea Sprawiedliwego Handlu doskonale wpisuje się w temat przewodni roku, jaki obchodzony jest w Kościele: Troska o Stworzenie.
Pokażmy, że warto być fair
Obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu to doskonała okazja, by promować ideę Sprawiedliwego Handlu w swoim otoczeniu. Hasło „Dla ludzi, dla planety” podjęło do tej pory kilkadziesiąt firm, szkół i organizacji pozarządowych. W obchody Światowego Dnia Sprawiedliwego Handlu co roku angażuje się również Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP, który od kilku lat aktywnie promuje ideę Sprawiedliwego Handlu. Plakaty z hasłem „Fairtrade. Dla ludzi, dla planety” zawisną również w przestrzeniach miejskich Poznania, Jeleniej Góry, Oborników Śląskich i Gdańska.
Polecamy materiały na temat wpływu zmian klimatu na życie drobnych rolników w krajach globalnego Południa: Fairtrade a zmiany klimatu
Na naszym kanale Sprawiedliwego Handlu w serwisie Youtube opublikowana jest playlista „Fairtrade – dla ludzi, dla planety”. Materiały na playliście w przystępny sposób tłumaczą, czym jest Fairtrade i w jaki sposób wspiera marginalizowanych mieszkańców wsi globalnego Południa.
Link: Fairtrade dla ludzi, dla planety
źródło: www.fairtrade.org.pl