Synod diecezji mazurskiej w Mikołajkach

9 listopada 2019 roku w Mikołajkach odbyła się 6 sesja VI kadencji Synodu Diecezji Mazurskiej Kościoła.

Sesja Synodu rozpoczęła się nabożeństwem w kościele Świętej Trójcy w Mikołajkach. W czasie nabożeństwa Słowo Boże zwiastował ks. Piotr Mendroch. Bp Paweł Hause wygłosił przemówienie spowiednie. W liturgii czynny udział wziął również ks. Bogusław Juroszek, gospodarz miejsca. Nabożeństwo stało się okazją do podziękowania ks. Piotrowi Mendrochowi za wieloletnią służbę na Mazurach. W imieniu Diecezji Mazurskiej podziękowania złożyli Radcy Diecezji Mazurskiej z bp. Pawłem Hause wręczając odchodzącemu wkrótce na emeryturę ks. Mendrochowi bukiet kwiatów.
W dalszej części spotkania członkowie Synodu diecezji mazurskiej udali się do sali obrad, gdzie przybyłych powitał zwierzchnik diecezji mazurskiej. W trakcie Synodu bp. Paweł Hause złożył sprawozdanie ze swojej działalności, jak i funkcjonowania diecezji mazurskiej. Sprawozdanie było przeplatane zdjęciami, prezentacjami i filmami dotyczącymi diecezji. W czasie sprawozdania głos zabierali również duchowni, których dotyczyły poszczególne punkty sprawozdania. I tak ks. Tomasz Wigłasz opowiedział o etapach budowy kaplicy w Białymstoku, ks. Piotr Mendroch odnosząc się do reportażu „Ksiądz Piotr” opowiedział o sytuacji parafii w Mrągowie, ks. por. Dawid Banach odnosząc się do krótkiego filmu z OZME, podziękował wszystkim za wsparcie i udział w tym najważniejszym wydarzeniu młodzieżowym w naszym Kościele, które miało miejsce w Suwałkach w bieżącym roku. Wyświetlono również, fragment relacji z przekazania zaginionego i odzyskanego „kielicha pokoju” pochodzącego z kościoła w Dźwierzutach, który otrzymała parafia w Pasymiu. Bp Hause podziękował wszystkim za pomoc i wzięcie udziału w nabożeństwie reformacyjnym transmitowanym przez TVP 2.
W drugiej części trwania Synodu referat dotyczący roku troski o stworzenie, a także hasła roku 2019: „Szukaj pokoju i dąż do niego”, wygłosił ks. Krzysztof Śledziński. Duchowny w swoim referacie oparł się m.in. na dokumencie ELCA (Evangelical Lutheran Church in America) dotyczącym troski o stworzenie, z 1993 r. („Troska o stworzenie: wizja, nadzieja, sprawiedliwość”).
W trakcie Synodu przyjęto oświadczenie związane z Rokiem Troski o Stworzenie.
tekst: ks. Krzysztof Śledziński