Synod luterański obradował w Warszawie

W dniach 5-7 kwietnia 2024 roku odbywa się w Warszawie trzecia sesja XV Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Synod rozpoczął się w piątek nabożeństwem z Sakramentem Ołtarza.

Kazanie wygłosił bp Marian Niemiec, który podkreślił rolę Ducha Świętego w budowaniu jedności w Kościele i procesie pojednania między ludźmi. Biskup diecezji katowickiej zwrócił uwagę na konieczność walki z pychą, która stanowi zagrożenie dla jedności oraz pojednania, podkreślając, że tylko poprzez Ducha Świętego jest możliwe osiągnięcie prawdziwej jedności w różnorodności. Biskup wezwał do pokładania nadziei w Chrystusie, podkreślając, że ta nadzieja jest darem Ducha Świętego i ma konkretny, trwały charakter i dodał „Ten świat potrzebuje nadziei, potrzebuje Ducha Odnowiciela, potrzebuje nas. Nas, którzy jesteśmy pojednaną, odnowioną jednością”. Pod koniec nabożeństwa pozdrowienia synodałom przekazali gości: bp Semko Koroza (Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP) i bp Andrzej Malicki (Kościół Ewangelicko-Metodystyczny w RP).

W pierwszej części obrad przedstawione zostały sprawozdania z działalności rady synodalnej, konsystorza, biskupa Kościoła oraz sprawozdanie finansowe za 2023 rok. Biskup Kościoła w swoim sprawozdaniu przedstawił bieżące wydarzenia, podsumowanie prac Komisji Historycznej Kościoła, planowane działania związane z przyszłością Wydawnictwa Augustana. Synod wysłuchał informacji jak zakończyło się postępowanie wyjaśniające w sprawie zgłoszenia nadużycia seksualnego. 

Dzień synodałowie zakończyli modlitwą i rozważaniem słowa Bożego przygotowanym przez bpa Adriana Korczago. Zwierzchnik diecezji cieszyńskiej zachęcił do refleksji nad doświadczeniem winy na kanwie psalmu 130 i powiedział: „Być człowiekiem to znaczy być winnym. Poczucie winy jest następstwem grzechu, zachwianych relacji z Bogiem i ludźmi (1 Mż 8,21; Rz 3,23). Brzemię win, z którym człowiek próbuje się uporać widoczne jest w niepowodzeniach podejmowanych relacji międzyludzkich”. Przypomniał też, że odzyskanie nadziei i uwalnianie się z winy jest możliwe dzięki Bożej łasce i przebaczeniu.

W sobotę rano, w drugiej części swojego sprawozdania, biskup Kościoła przedstawił sprawę zgłoszeń na temat podejrzeń nieprawidłowości w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym. W ramach wyjaśniania tej kwestii dwóch duchownych zostało zawieszonych przez konsystorz na okres od 8 marca do 8 kwietnia 2024 roku. Synod nie uwzględnił wniesionych przez tych duchownych odwołań od uchwał ws. ich zawieszenia w służbie w Ewangelickim Duszpasterstwie Wojskowym.

W popołudniowej części obrad przyjęto sprawozdania z duszpasterstw i instytucji kościelnych za rok 2023 oraz pracowano nad wnioskami, które wpłynęły na sesję. Synod m.in. zatwierdził kandydaturę ks. dra Zbigniewa Obracaja na sędziego sądu dyscyplinarnego, przyjął uchwałę o reformie statutu Diakonatu Eben-Ezer w Dzięgielowie i zdecydował, że rok 2025 będzie Rokiem Wyznania Wiary. Ponadto synod zobowiązał komisję ds. prawnych do przeglądu istniejących procedur dotyczących przeciwdziałania przemocy i nadużyciom seksualnym i opracowanie przepisów regulujących postępowanie w sprawach nadużywania władzy i traktowania podwładnych, w tym w szczególności zjawisk o charakterze mobbingowym. Synod również uregulował prawnie rolę i miejsce służby pomocniczej ewangelistów (świeckich kaznodziejów, predykantów) w Kościele. Będą oni mogli wspomóc osoby ordynowane w służbie kaznodziejskiej czy prowadzeniu tzw. godzin biblijnych.

W niedzielę synodałowie wezmą udział w nabożeństwie w kościele Świętej Trójcy, które jednocześnie zakończy trzecią sesję XV Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.