Uroczystości w Cieszynie

Tradycyjnie, w czwartą niedzielę maja, parafia cieszyńska obchodziła pamiątkę wytyczenia miejsca pod budowę kościoła Jezusowego w Cieszynie.

28.05.2019

W tym roku przypada 310. rocznica tego wydarzenia. Na to uroczyste nabożeństwo przybyli liczni wierni, a także grono gości : ponad dwudziestoosobowa delegacja z partnerskiej parafii w Schwabach, delegacja z drugiej parafii partnerskiej w Dolnym Kubinie w Słowacji. Władze samorządowe reprezentowała burmistrz Miasta Cieszyna Pani Gabriela Staszkiewicz. Obecny był także przedstawicie Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek.

Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło się od występów chórów działających w parafii cieszyńskiej. Słowem Bożym służył biskup diecezji cieszyńskiej ks. dr Adrian Korczago. W kazaniu opartym o tekst wyznaczony przez Kościół na niedzielę Rogate z Ew. Jana 16, 23-32 nawiązał do głównego przesłania tej niedzieli jakim jest modlitwa.

Po nabożeństwie słowa pozdrowienia dla zboru skierowali: ks. dr Paul Zelfelder – proboszcz parafii w Schwabach, burmistrz miasta pani Gabriela Staszkiewicz i prof. Jerzy Buzek.

Następnie na placu kościelnym miał miejsce tradycyjny piknik. Zaprezentował się na nim przygotowany specjalnie tą uroczystość „mega chór” dziecięcy przygotowany przez ks. Marcina Podżorskiego i Martę Cienciała. Wystąpił również z programem artystycznym Zespół Ziemi Cieszyńskiej. O godzinie 17 w kościele, podobnie jak w latach poprzednich, odbył się 18. koncert „Karol Stryja in Memoriam”. Wykonawcami koncertu była Śląska Orkiestra Kameralna i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela.
tekst: Jan Król