Wichura uszkodziła dach kościoła w Szczytnie

19 lutego podczas wichury uległa uszkodzeniu wieża kościoła ewangelickiego w Szczytnie.

Wiatr zerwał ok 10 m2 dachówek, które spadając uszkodziły główny korpus kościoła. Nikomu dzięki Bogu nic się nie stało. Szczęście w nieszczęściu, że wiatr podczas wichury wiał z południowo-zachodniej strony. Gdyby wiał z innej, zerwane dachówki mogłyby spaść na drogę krajową nr 57 oraz okoliczne budynki mieszkalne i ktoś mógłby ucierpieć.

W poniedziałek 21 lutego dzięki niemałemu wysiłkowi straży pożarnej ze Szczytna i Olsztyna zabezpieczono dach wieży (usunięto luźne dachówki oraz przykryto dziurę papą). Niestety podczas oględzin Straży okazało się, że odeskowanie (łaty) są w bardzo złym stanie. W dużej mierze są zbutwiałe i spróchniałe, a strażacy, którzy zabezpieczali wieżę wyciągali dachówki gołymi rękoma. Parafia obawia się, że pozostała część wieży może być w podobnym stanie. Straż pożarna do czasu naprawy wyłączyła z użytkowania główne wejście kościoła

Kościół parafialny był ubezpieczony i Parafia czeka na wycenę z Towarzystwa Ubezpieczeniowego, jednak firma ubezpieczeniowa ma za zadanie jedynie przywrócić szkodę do stanu pierwotnego. Dlatego wiemy że kondycja odeskowania nie będzie przedmiotem analizy, bez względu na wysokie prawdopodobieństwo ponownego uszkodzenia dachu w przyszłości.

Parafia jest po rozmowie z firmą „Alpina” zajmującą się naprawą dachów metodą alpinistyczną. Właściciel oszacował koszt wymiany ¼ dachu wieży w granicach 50-70 tysięcy złotych. Kwota ta uwarunkowana jest pracami na wysokości oraz brakiem dostępności na rynku tego typu dachówki. Prawdopodobnie została wypalona na specjalne zamówienie. Owszem, można znaleźć zbliżony wzór, jednak istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że nie będzie się prawidłowo licować ze starym, mogą powstać szpary, a w konsekwencji dachówki ponownie mogą zostać zerwane.

Piszę o wymianie, ponieważ naprawa nie ma najmniejszego sensu. Jeżeli nie zdejmiemy starych dachówek, nie wymienimy łat i nie położymy nowego poszycia sytuacja najpewniej się powtórzy.

Dlatego zwracam się do Państwa z apelem o wsparcie dla wymiany dachu na wieży kościoła w Szczytnie. Ofiary można składać na numer konta:

08 8838 0005 2001 0103 0898 0001

BANK SPÓŁDZIELCZY W SZCZYTNIE

Zdaję sobie sprawę, że każdy boryka się ze swoimi wyzwaniami, jednakże odnoszę wrażenie, że sytuacja jest wyjątkowa i zasługuje na wyjątkową solidarność. Będę wdzięczny waszą pomoc i wsparcie.

ks. Adrian Lazar