Wizyta przedstawicieli partnerskich parafii z Diecezji Uppsala

Kontynuacja partnerstwa.

W dniach od 15 do 19 września 2022 r. odbyła się wizyta przedstawicieli partnerskich parafii z Diecezji Uppsala Luterańskiego Kościoła Szwecji w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.

Przyjechały osoby z parafii partnerskich z Hudiksvall (partnerstwo z parafią św. Jakuba w Ustroniu) Uppsala Domkyrka (parnterstwo z parafią Świętej Trójcy w Warszawie) oraz  Gävle (partnerstwo z parafią św. Mateusza w Łodzi). Wyjazd koordynowali przedstawiciele Diecezji Uppsala odpowiedzialni za partnerstwo z Polską: Mats Lagergren oraz ks. Anna Bäcklund.

Goście ze Szwecji spotkali się w Parafii Opatrzności Bożej we Wrocławiu z przedstawicielami polskich parafii partnerskich. Podczas pierwszych godzin rozmowy toczyły się wokół sytuacji w Polsce i Szwecji, szczególnie w kontekście ostatnich wyborów parlamentarnych w Szwecji. Ks. Paweł Mikołajczyk z Parafii Opatrzności Bożej przybliżył gościom ze Szwecji i Polski, historię parafii i życie luteran we Wrocławiu. Kolejny dzień spotkania poświęcony był tematowi pokoju i jego budowania w parafiach i naszych lokalnych społecznościach. Warsztaty dla uczestników poprowadziła dr Joanna Koleff-Pracka, Dyrektor Centrum Mediacji i Poradnictwa. Dr Pracka zachęcała uczestników do odkrywania zasobów, które posiadamy indywidualnie, lokalnie, w ramach Kościoła lub organizacji, z którymi współpracujemy w kraju i za granicą, do szukania rozwiązań w sytuacjach konfliktowych. Pomocna do tego celu była koncepcja eko mapy.

Po wspólnym spotkaniu we Wrocławiu uczestnicy rozjechali się do swoich parafii partnerskich, kontynuując rozmowy i planując dalszą współpracę.

Przedstawiciele Diecezji Uppsala udali się do Świdnicy na spotkanie ze zwierzchnikiem Diecezji Wrocławskiej ks. Waldemarem Pytlem oraz ks. Pawłem Melerem, aby porozmawiać o przyszłości i możliwości kontynuowania partnerstwa z inną parafią partnerską z Diecezji Uppsala. W kolejnym dniu odwiedzili parafię partnerską Diecezji Uppsala w Opolu, gdzie podczas niedzielnego nabożeństwa ks. Anna Bäcklund wygłosiła kazanie.

Partnerstwo z Diecezją Uppsala do tej pory pielęgnowało siedem parafii z naszego Kościoła w tym poza uczestnikami spotkania we Wrocławiu, parafie w Bielsku, Opolu, Cieszynie i Świdnicy. Tak jak wiele aktywności, które były realizowane przed pandemią, część partnerstw wymaga przeorganizowania i nowych rozmów między parafiami partnerskimi.

Decyzją władz zwierzchnich Diecezji Uppsala i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce partnerstwo na poziomie Kościołów będzie kontynuowane. Stosowne porozumienie zostanie przedłużone i podpisane po nabożeństwie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Łodzi w dniu 2 października 2022 r.