Wizyta sekretarz generalnej ŚFL w Polsce

W dniach 13-15 grudnia przebywała w Polsce ks. Anne Burghardt, sekretarz generalna Światowej Federacji Luterańskiej.

Ks. Anne Burghardt towarzyszył sekretarz regionalny ds. Europy ks. Ireneusz Lukas. Ks. Burghardt odwiedziła Warszawę i Kraków, by zobaczyć jak przebiegają przygotowania do Trzynastego Zgromadzenia Ogólnego ŚFL w 2023 roku oraz poznać Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce, który jest gospodarzem tego wydarzenia.

Podczas pobytu w Polsce sekretarz generalna spotkała się w Centrum Luterańskim w Warszawie z Biskupem Kościoła ks. Jerzym Samcem, pracownikami Biura Konsystorza i Biura Diakonii Polskiej.  Poznała działalność diakonijną Kościoła i zapoznała się z akcją wsparcia dla uchodźców na polsko-białoruskiej granicy jakiego udziela Diakonia Polska wraz z Kościołem. Ks. Burghardt rozmawiała też ze studentami teologii ewangelickiej w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. W trakcie spotykania poruszono następujące tematy:  studia zagraniczne dla studentów teologii, możliwość kursów online, a także kwestię obecności Światowej Federacji Luterańskiej w świadomości wiernych Kościołów członkowskich. Studenci zwracali uwagę, że w parafiach powinno się więcej mówić o ŚFL.

W kościele ewangelicko-augsburskim Świetej Trójcy w Warszawie ks. Burghardt przywitał  proboszcz miejscowej parafii ks. Piotr Gaś, który opowiedział o historii, jak i obecnej sytuacji parafii i kościoła. Podczas wizyty próbę w kościele miał chór parafialny. Na koniec goście i chórzyści razem zmówili Modlitwę Pańską.

Będąc w Krakowie sekretarz generalna zwiedziła centrum konferencyjne ICE oraz dziedziniec na Wawelu, gdzie planowane jest nabożeństwo inauguracyjne. Odbyło się również spotkanie z członkami Komitetu Krajowego Organizacji Zgromadzenia oraz dk. Wiktorią Matloch z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Krakowie, gdzie siedzibę ma Biuro Lokalnego Koordynatora Zgromadzenia. Parafia będzie również włączać się w przygotowania i zaprosi część delegatów na niedzielne nabożeństwo.

Trzynaste Zgromadzenie Ogólne zostało zaplanowane w terminie 13-19 września 2023 r. w Krakowie.

zdj. Michał Karski