Wizyta w Watykanie jako kolejny krok od konfliktu do komunii

Delegacja ŚFL spotka się z papieżem Franciszkiem i przedłuży porozumienie o bliższej współpracy z Caritas Internationalis.

W skład delegacji wchodzą m.in. prezydent ŚFL abp dr Panti Filibus Musa, sekretarz generalny ks. dr Martin Junge, członkowie Rady reprezentujący siedem regionów wspólnoty, a także bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Wizyta w Watykanie, zaplanowana na 24-25 czerwca, będzie obejmować spotkanie z papieżem Franciszkiem, rozmowy pomiędzy przedstawicielami ŚFL i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan oraz wykład ks. Junge na dominikańskim uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu (Angelicum).

Spotkanie z papieżem Franciszkiem nawiązuje do wspólnych obchodów jubileuszu 500- lat Reformacji w szwedzkich miastach Lund i Malmö w październiku 2016 roku. Z tej okazji papież Franciszek, wraz z ks. Martinem Junge i byłym przewodniczącym ŚFL, bp. Munibem Younanem, poprowadzili spotkanie, podczas którego zobowiązali się zwiększyć wysiłki, by wspólnie służyć i składać świadectwo.

Czerwcowa wizyta w Watykanie jest postrzegana jako kolejny krok na drodze „Od konfliktu do komunii”. Znaczący jest fakt, że audiencja u papieża Franciszka odbędzie się 25 czerwca, w 491 rocznicę ogłoszenia Wyznania Augsburskiego z 1530 r.

W roku 2021 przypada 500. rocznica ekskomuniki ks. Marcina Lutra przez XVI-wiecznego papieża Leona X. Wspólna komisja luterańskich i rzymskokatolickich teologów bada obecnie historyczny kontekst tego wydarzenia i zakończy obrady przed kolejnym zgromadzeniem ŚFL, które odbędzie się w Krakowie w 2023 roku.

zdjęcie: Unsplash/Lawrence Reynolds