Wspomnienie bp. Juliusza Burschego w Rzymie
9 września, w bazylice św, Bartłomieja w Rzymie odbyły się uroczystości pamięci bp. Juliusza Burschego.
09.09.2019
Podczas uroczystości kazanie wygłosił bp Frank-Otfried July, biskup Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii i jednocześnie przewodniczący Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej. Bp July podkreślił, że również luteranie wspominają świadków wiary. Powiedzuał, że chrzescijaństwo, w tym także jego luterańska część, jest religią pamięci. Przypomniał, że wprawdzie Reformacja zakwestionowała kult świętych i nie jest on praktykowny w luteranizmie, lecz nadal zauważa się i docenia osoby, które swoim życiem składają świadectwo, biorą na siebie cierpienie aż do śmierci. Bazylika św. Bartłomieja, jak zauważył bp July, jest kościołem, w którym można te świadectwa poznać i podtrzymać.W związku z 80. rocznicą niemieckiego ataku na Polskę biskup Wirtembergii podkreślił: „Szczególnie my, chrześcijanie z Niemiec, możemy wykorzystać pamięć o męczennikach, aby uświadomić sobie naszą winę i postawić ją przed Bogiem. [….] Musimy otwarcie i szczerze wyznać tę historię winy i odpowiedzialności, która z niej wyrasta. My, niemieccy luteranie, jesteśmy wdzięczni Bogu i naszym polskim braciom i siostrom za kroki pojednania, za ekumenizm, który jednoczy narody ponad dawnymi granicami. Wspólna pamięć pogłębia ekumenizm między wyznaniami w takim samym stopniu jak ekumenizm między Wschodem i Zachodem”.
Na koniec bp Samiec nawiązał do kazana bp. July i wyraził nadzieję, że „w dzisiejszych czasach ekumenizm i naszą współpracę pogłębiać będą również wyzwania, które stoją przed nami. Obyśmy pełni, ufności, wytrwałości i wiary, byli niestrudzonymi świadkami Chrystusa w tym świecie”.Dr. Cesare Zucconi, sekretarz generalny Wspólnoty Sant’Egidio, podziękował gościom za przyjaźń i współpracę jaka istnieje od wielu lat pomiędzy Wspólnotą a Kościołami luterańskimi w Niemczech, Polsce i na świecie. Wyraził radość, że canna pamiętka po luterańskim biskupie z Polski, Juliuszu Bursche znalazła swoje miejsce w bazylice. Podkreślił, że Bursche został zabity, ponieważ „głosił Ewangelię bez granic i nie chciał zaakceptować nacjonalistycznej logiki”. Zucconi dodał, że to ważne przesłanie również w naszych czasach, w których nacjonalizmy się odnawiają.
Inicjatywa uczczenia biskupa Juliusza Burschego wyszła ze strony Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej, pomysł podjęła Wspólnota Sant’Egidio. Z przedstawicielami wspólnoty spotkał się Biskup Kościoła ks. Jerzy Samiec podczas wizyty studyjnej w Kościele Waldensów w październiku 2018 r. i przekazał propozycję rodzinie biskupa Juliusza Burschego.W uroczystości z ramienia Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP wzięli udział zwierzchnik Kościoła bp Jerzy Samiec, członek Rady Synodalnej ks. Waldemar Szajthauer, proboszcz Parafii Świętej Trójcy ks. Piotr Gaś i koordynatorka ds. kontaktów międzynarodowych Anna Wrzesińska oraz członkowie rodziny bp. Burschego Anna Łupienko i Stefan Gardawski. Niemiecki Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej reprezentowali m.in.: bp dr Frank Otfried July, biskup Ewangelickiego Kościoła Krajowego Wirtembergii i jednocześnie przewodniczący Niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej., bp dr Karl-Hinrich Manzke z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Krajowego Schaumburg-Lippe, odpowiedzialny za relacje luterańsko-katolickie w Niemczech, ks. nadradca Norbert Denecke, dyrektor niemieckiego Komitetu Krajowego Światowej Federacji Luterańskiej oraz ks. nadradca Oliver Schuegraf, referent ds. międzynarodowych.