Znak modlitwy o pokój

Minęło 30 lat od uroczystości wbudowania Słupa Pokoju w Krakowie.

16 kwietnia w krakowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej modlono się o pokój wspominając wydarzenie sprzed trzydziestu lat, do którego nawiązuje Słup Pokoju stojący przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Marcina.

3 kwietnia 1993 r. odbyła się w kościele Ceremonia Modlitwy o Pokój Światowy. Uroczystość, którą zorganizowało Światowe Towarzystwo Modlitwy o Pokój we współpracy z Parafią Ewangelicko-Augsburską w Krakowie i Ogólnopolską Koalicją Pokoju (zakończyła działalność w 2016 r.) zgromadziła około 150 osób. Obecny był ówczesny proboszcz parafii ks. Roman Mikler, krakowianie, parafianie, młodzież i dzieci. Ceremonię prowadzili przewodnicząca Towarzystwa Modlitwy o Pokój Światowy Masami Saionji i prezydent towarzystwa Hiroo Saionji. Podczas uroczystości wystąpił chór parafialny pod dyr. Marii Drozd. 

Po modlitwie przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Marcina w Krakowie został umieszczony Słup Pokoju z przesłaniem„ Niech będzie pokój na ziemi” w języku japońskim, angielskim, niemieckim i polskim.

Początkowo towarzystwo planowało ustawienia słupa pokoju na Wzgórzu Wawelskim, lecz postawiono warunek: organizatorzy poprosili o zgodę na zorganizowanie w Katedrze Wawelskiej nabożeństwa ekumenicznego. Rzymskokatolickie władze kościelne na takie nabożeństwo nie wyraziły zgody i dlatego słup nie stanął na Wawelu. Towarzystwo nawiązało kontakt z krakowską parafią ewangelicko-augsburską i zwróciło się z prośbą o możliwość zorganizowania uroczystości i ustawienia słupa przy kościele na ul. Grodzkiej. Tam stoi do dzisiaj.

Światowe Towarzystwo Modlitwy o Pokój (The World Peace Prayer Society) powstało w 1955 r. w Japonii. Siedziba organizacji mieści się obecnie w Nowym Jorku. 

Towarzystwo działa na rzecz popularyzacji idei światowego pokoju zachęcając do modlitwy wszystkich bez względu na praktykowaną religię czy światopogląd. Najważniejszym przesłaniem są słowa „Niech będzie pokój na ziemi” (ang. May Peace Prevail on the Earth). Zaproponował je już nieżyjący założyciel towarzystwa Masahisa Goi. 

Goi był przekonany, że słowa te wyrażają powszechne życzenie ludzkości, niosąc nadzieję, przemianę i gojenie ran. Podkreślał, że myśl i działanie każdej jednostki wywiera ogromny wpływ na wszystkie formy życia na Ziemi. Miał nadzieję, że przesłanie i modlitwa uświadomią ludziom jak bardzo potrzebne jest zachowanie pokoju w świecie i troska o żyjących na nim ludzi oraz ochrona wszelkiego stworzenia. 

Dzięki jego inicjatywie powstała kampania Słupów Pokoju zapoczątkowana w 1976 r. Po śmierci Masahisa Goi (1980) funkcję przewodniczącej towarzystwa pełni jego córka Masami Saionji, która w Krakowie prowadziła uroczystość. Kampania ma popularyzować przesłanie o pokoju, a towarzystwo zachęca do stawiania Słupów Pokoju i upowszechniania Ceremonii Modlitwy o Pokój Światowy.

Słup Pokoju ma około 2,5 metra, najczęściej jest wykonany z materiału przyjaznego dla środowiska, dostępnego lokalnie a na każdej z jego czterech ścian umieszczane jest przesłanie w kilku językach. Najczęściej słupy stoją przed kościołami czy świątyniami różnych wyznań i religii, ale umieszczane są również na terenach uniwersytetów, urzędów państwowych czy organizacji społecznych. W celu upowszechniania przesłania, towarzystwo drukuje je także na nalepkach, kartach oraz różnego rodzaju gadżetach. W Japonii ponad 6 milionów nalepek można spotkać w witrynach sklepowych, na słupach telefonicznych, tablicach ogłoszeń itp.

Przesłanie o pokoju jest niezwykle ważne w dzisiejszym świeci. Słup Pokoju ma na celu przypomnienie o potrzebie pokoju na świecie oraz o roli modlitwy w budowaniu harmonii między narodami. Jest ważnym symbolem, który przypomina o konieczności podejmowania działań na rzecz zapobiegania konfliktom i przemocy, a także o znaczeniu pokoju i solidarności międzyludzkiej. Ceremonia modlitwy, która poprzedza wbudowanie słupa, ma jednoczyć ludzi z całego świata. Ideę poparli m.in. Matka Teresa, Dalaj Lama, papież Jan Paweł II, prezydent Stanów Zjednoczonych Jimmy Carter. W Polsce po raz pierwszy taka modlitwa odbyła się 15 września 1990 r. w kościele Świetej Trójcy  w Warszawie. (Zwiastun Ewangelicki nr 20/1990)

W Polsce Słupy Pokoju znajdują się m.in. w Krakowie, przed kościołem ewangelicko-augsburskim,  w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, na Placu Pokoju w Koszalinie oraz na polsko-niemieckiej granicy w okolicach Rosówka i Neu-Rosow pomiędzy słupami granicznymi (szerzej: https://www.luteranie.pl/historia-dwudziestoletniej-przyjazni).

Od początku tego projektu w 1976 roku postawiono 200 tysięcy słupów, które są pomnikami pokoju w 180 krajach na całym świecie. Mapa słupów znajduje się na stronie towarzystwa, które zachęca kolejne osoby i organizacje do używania tego symbolu i włączenia się w modlitwę o pokój łącząc przy tym lokalne podmioty, angażując osoby z różnych wyznań i środowisk (dalsze informacje na stronie www.worldpeace.org). 

Ważne wydarzenie sprzed trzydziestu lat nabiera szczególnego znaczenia w kontekście trwającej wojny w Ukrainie i przybywania do Polski uchodźców. Parafia krakowska nie zapomniała o modlitwie o pokój i czynnie włączyła się w pomoc gościom z Ukrainy. Po wybuchu wojny zostało otwarte centrum noclegowe, które przyjęło sto osób. W marcu 2023 r., we współpracy z Diakonią Polską i Diakonie Katastrophenhilfe, uruchomiony został punkt wsparcia w rejestracji do programu pomocy pieniężnej dla uchodźców z Ukrainy, gdzie obsłużono 2000 osób (więcej o programie: link).

Na podstawie materiałów przekazanych przez Ewę Mikler przygotowała Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska

zdj. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie (wykonane po nabożeństwie rodzinnym) oraz strona worldpeace.org