Zwiastuje Ewangelię już 160 lat

Nowy numer Zwiastuna Ewangelickiego.

Drugi w tym roku „Zwiastun Ewangelicki” nr 2/2023 opisuje uroczystości jubileuszowe związane ze 160. rocznicą ukazania się w Warszawie pierwszego numeru „Zwiastuna Ewangelicznego”, którego  dzisiejsze czasopismo jest kontynuatorem. Takie działanie było wtedy na wskroś nowatorskie, a więc ryzykowne, wymagało odwagi, a jednak powiodło się – nasze czasopismo powstało i jest wydawane już od 160 lat – czytamy w okolicznościowym kazaniu bpa Jerzego Samca.

Numer przynosi też kolejny odcinek rozpoczętego w pierwszym numerze cyklu przybliżającego w pigułce przemiany pisma i ludzi, którzy je tworzyli.

Spróbujmy puścić wodze naszej historycznej wyobraźni i przenieść się najpierw do dnia 15 stycznia 1863 roku – pisze ks. Jerzy Below, redaktor naczelny „Zwiastuna Ewangelickiego” – Ks. Leopold Otto, drugi proboszcz parafii ewangelickiej, obudził się wcześnie. Jest podekscytowany. (…) Umówił się z dwoma swoimi parafianami w siedzibie firmy wydawniczej, którą tworzyli Gustaw Adolf Gebethner i August Robert Wolf. Tych trzech panów doprowadziło do tego, że ukazał się pierwszy numer ewangelickiego czasopisma po polsku. Przy okazji Otto składa im życzenia urodzinowe: Gebethner 3 stycznia skończył 32 lata, a Wolf 10 stycznia miał okrągłe 30 urodziny. Sam Otto 2 listopada 1862 roku skończył 43 lata. (…)

Już poprzedniego wieczoru z drukarni Ignacego Krokoszyńskiego przywieziono paczki z nowym czasopismem. Panowie umówili się, że 15 stycznia razem odpakują pierwsza paczkę. Szybko rozcinają sznurki, w powietrzu unosi się ten specyficzny zapach farby drukarskiej. Z radością przewracają kolejne strony.

Ponadto uwagę przyciąga zachęta do refleksji nad trudnymi drogami pojednania z Bogiem i ludźmi – na początku Roku pojednania ogłoszonego w Kościele. A także opowieść o tym, jak dzięki ogólnokościelnej zbiórce ewangelicy z Sycowa i Wrocławia zawieźli transport z pomocą humanitarną na teren ogarniętej wojną Ukrainy.

Zapraszamy do lektury w tradycyjnej formie i na stronie www.zwiastun.pl oraz do prenumeraty. Przypominamy, że w parafiach można zaprenumerować czasopismo od dowolnego miesiąca. To tanie i korzystne rozwiązanie! Natomiast po opłaceniu prenumeraty cyfrowej w wydawnictwie każdy numer można czytać w formacie pdf i w pełni korzystać ze strony www.zwiastun.pl. Szczegółowe warunki prenumeraty w zakładce www.zwiastun.pl/sklep oraz www.zwiastun.pl/prenumerata-papierowa/.

Zapraszamy również na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/ZwiastunEwangelicki