Nawet przyjaciel mój, któremu zaufałem, który jadł mój chleb, podniósł piętę przeciwko mnie. Ps 41,10

Drogi Panie, gorzkie poczucie zdrady – jak sobie z nim poradzić? Ty, Panie, również poznałeś smak zdrady, gdy jeden z twoich uczniów zdradził Cię i Twoje zaufanie. Przyjaźń to cos bardzo cennego, relacja, której każdy z nas potrzebuje. Przyjaciel to ktoś, z kim można podzielić najgłębsze sekrety, radości i zmartwienia, osiągnięcia i porażki. Przyjaciel zna nasze myśli, zanim my ubierzemy je w słowa. Przyjaciel wie o nas wszystko, widzi nas takimi, jakimi jesteśmy, z naszymi przywarami, zaletami i wadami. Wśród przyjaciół jesteśmy sobą, nie musimy niczego udowadniać i być kimś innym, po prostu jesteśmy sobą.

Już od szkolnej ławki nawiązujemy przyjaźnie. Będąc dziećmi, przysięgamy sobie, że to przyjaźń na wieczność, spisujemy akt dozgonnej przyjaźni i lojalności wobec naszego przyjaciela. W miarę jak dorastamy, świat koryguje nasze poglądy i przyjaźnie. Niektóre przyjaźnie przetrwają próbę czasu, inne nie. Jedni przyjaciele odejdą, a inni pojawią się w naszym życiu. Dziękuję Ci, Boże, za przyjaciół, których postawiłeś na drodze mojego życia, w Polsce, Anglii czy w Afryce. Dziękuję, że pozwalasz mi dzielić codzienność z przyjaciółmi. Przyjaciele stają się zwierciadłem nas samych, naszej duszy.

Panie, daj mi swą mądrość, abym dostrzegła i odróżniła prawdziwego przyjaciela od tego fałszywego, który oczekuje ode mnie czegoś w zamian. Pozwól, Panie, abym zrozumiała i dostrzegła miłość przyjaciela, gdy zwraca mi uwagę na to, co powiedziałam czy zrobiłam. Panie, spraw, żebym wysłuchała rady przyjaciela, a nie odtrącała go, czuła się pokrzywdzona czy zdradzona przez opinie przyjaciół. Pomóż mi przyjąć opinie przyjaciela jako gest wsparcia i miłości, a nie krytyki czy zdrady. Pozwól mi dostrzec siebie samą oczyma wiernego przyjaciela – taką, jaką jestem. Drogi Panie, pomóż mi zaakceptować to, co widzę w oczach przyjaciela. Amen.

Modlitwa pochodzi z książki Modlitewnik kobiet, red. A. Błahut-Kowalczyk, K. Rudkowska, Wydawnictwo Warto, Dzięgielów 2015.

 

źródło