80. rocznica zbombardowania kościoła

Wyjątkowa niedziela w warszawskiej parafii.

Parafia Ewangelicko-Augsburska Świętej Trójcy w Warszawie w 80. rocznicę zbombardowania i spalenia kościoła Świętej Trójcy w Warszawie serdecznie zaprasza do udziału w Dziękczynnym Nabożeństwie z okazji zakończenia generalnego remontu kościoła oraz w uroczystym podpisaniu „Porozumienia o Partnerstwie” z Nadprobostwem i Katedrą w Berlinie.

Uroczystość odbędzie się w niedzielę 15 września 2019 roku o godz. 10:30. Po nabożeństwie parafia zaprasza do udziału w pikniku na pl. Stanisława Małachowskiego.

 

SŁOWO PROBOSZCZA I KURATORA

 

Szanowni Państwo,

 

16 września 1939 roku pocisk ugodził w krzyż na latarni ewangelickiego kościoła Świętej Trójcy na pl. Małachowskiego w Warszawie. Drewniany krzyż obity złotą blachą zapalił się, ogień szybko zajął latarnię, a potem kopułę. Pożar osłabił drewnianą konstrukcję kopuły i spowodował jej zawalenie. Świadkowie stali bezsilni. Niewiele ocalono z płonącego kościoła – krzyż z ołtarza, naczynia komunijne, Biblię Radziwiłłowską, świeczniki i nakrycia ołtarzowe.

 

Jak co roku spotkamy się na dziękczynnym nabożeństwie, aby podziękować Bogu za łaskę odbudowy kościoła i wspomnieć tych, którzy podjęli się tego dzieła. Dzięki ich wysiłkowi przywrócono Warszawie ewangelicko-augsburski kościół Świętej Trójcy na pl. Małachowskiego 1, który w ocenie znawców przedmiotu, jest wskazywany jako jedno z najwybitniejszych dzieł protestanckiej architektury sakralnej osiemnastowiecznej Europy. W wymiarze artystycznym jest uznawany za jeden z najwspanialszych obiektów okresu klasycyzmu. W życiu luterańskiego Kościoła w Rzeczypospolitej – zważywszy na jego lokalizację i historię – jest jednym z najważniejszych obiektów kultu. Wydarzenia ekumeniczne w XX stuleciu i na początku XXI wieku sprawiły, że kościół Świętej Trójcy na pl. Małachowskiego jest bliski chrześcijanom różnych wyznań.

 

W tym roku, dziękczynne nabożeństwo obchodzimy 15 września. Chcemy w tym dniu dziękować Bogu za łaskę podniesienia kościoła z popiołów i wspomnieć odbudowujących kościół po zniszczeniach wojennych. Chcemy także Bogu dziękować za dar przeprowadzenia generalnego remontu konserwatorskiego kościoła Świętej Trójcy oraz okazać wdzięczność wszystkim, którzy w tym dziele uczestniczyli lub wsparli nas.

 

W roku 2019 przypada 80. rocznica wybuchu 2. wojny światowej. Cieszymy się, że po wydarzeniach w latach 2017 i 2018, związanych z pamięcią ks. bp. Juliusza Burschego, w niedzielę 1 września w Berlinie delegacja naszej Parafii będzie uczestniczyć w nabożeństwie pojednania w tamtejszej ewangelickiej katedrze, zaś 15 września delegacja katedralnej Parafii będzie uczestniczyć w nabożeństwie w kościele Świętej Trójcy w Warszawie. Na obu nabożeństwa dojdzie do aktu celebrowanego w dwóch odsłonach – podpisania „Porozumienia o partnerstwie”.

 

Naszą radość, potrzebę okazania wdzięczności Bogu i ludziom, wspomnienie historycznych wydarzeń, refleksję o naszej codzienności w Rzeczypospolitej i Europie, rozmyślanie o ludzkich drogach ku przyszłości, chcielibyśmy dzielić z Państwem w trakcie wydarzeń w wrześniowe dni A.D. 2019, a w szczególności w trakcie wspomnianego już nabożeństwa w naszym kościele na pl. Małachowskiego w sercu Warszawy.

 

ks. prob. Piotr Gaś, Prezes Rady Parafialnej

Igor Chalupec, Wiceprezes Rady Parafialnej