Bach Fest
Twórczość najwybitniejszego kompozytora epoki baroku, Johanna Sebastiana Bacha jest kanwą niezwykłego festiwalu, który w ostatni weekend października zagości w kościołach ewangelickich Bielska-Białej.
Tegoroczna, druga już edycja BACH FEST odbywa się w roku obchodów 70-tej rocznicy połączenia Bielska i Białej.
Podczas zbliżającego się weekendu będziemy mieli okazję wysłuchać dwóch koncertów odbywających się w zabytkowych wnętrzach luterańskich kościołów Bielska-Białej.
W mieszczącym się w centralnej części Bielskiego Syjonu, kościele Zbawiciela (pl. ks. Marcina Lutra 12, Bielsko-Biała) w sobotę, 30 października o godz. 19.00 zabrzmią XIX-wieczne organy w towarzystwie trąbki. Wykonawcami koncertu będą młodzi muzycy: Krzysztof Augustyn (organy) i Marek Dreszer (trąbka). Recital otworzy Sonata na trąbkę i orkiestrę Pavla Josefa Vejvanovský’ego w aranżacji na trąbkę i organy. Będziemy mieli także okazję usłyszeć dzieła Johanna Sebastiana Bacha, Georga Fredericka Haendela, Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego oraz zamykające pierwszy dzień festiwalu, Preludiumi Fuga nt. B-A-C-H Ferenca Liszta.
W niedzielę festiwal przeniesie się do wybudowanego pod koniec XVIII wieku pierwszego kościoła protestanckiego Galicji – kościoła im. dra Marcina Lutra (ul. Staszica 2, Bielsko-Biała). Na zabytkowych, klasycystycznych organach wykonanych w pracowni Karola Kuttlera w Opawie zagra krakowski wirtuoz organów, Arkadiusz Bialic. Drugim wykonawcą recitalu będzie jeden z najwybitniejszych polskich skrzypków barokowych, Zbigniew Pilch. Podczas koncertu, który rozpocznie się ok. godz. 17.00 zabrzmią zarówno utwory solowe z przeznaczeniem na organy (Preludium e-moll „Wielkie” Nicolausa Bruhnsa oraz Preludium i Fuga a-moll, BWV 543 Johana Sebastiana Bacha) i skrzypce (Assagio c-moll Johana Helmicha Romana). Artyści wspólnie wykonają bachowską Sonatę c-moll na skrzypce i klawesyn (BWV 1017). Podczas tak niezwykłego wydarzenia odbywającego się w 504. rocznicę ogłoszenia przez dra Marcina Lutra 95 tez w Wittenberdze (31 października 1517 r.) nie mogło zabraknąć opracowania chorałowego nt. hymnu z 1529 roku autorstwa dra Marcina Lutra „Ein feste Burg ist unser Gott” („Warowną twierdzą jest nasz Bóg, BWV 720).
Oprócz dwóch koncertów integralną częścią wydarzenia będzie Centralne Nabożeństwo Reformacyjne z udziałem Zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, bpa dra Adriana Korczago, które rozpocznie się w niedzielę o godz. 16.00 w Kościele dra Marcina Lutra w Bielsku-Białej.
Na wydarzenia festiwalowe zapraszają organizatorzy: Parafie Ewangelicko-Augsburskie
w Białej, Bielsku i Starym Bielsku oraz Fundacja Ars Organi im. Bronisława Rutkowskiego.
Wstęp na koncerty jest bezpłatny.
Szczegóły programu można znaleźć na stronie internetowej www.arsorgani.pl
W imieniu Organizatorów,
Justyna Zacharek