Nowy Prezes (Biskup) w Kościele w Nadrenii

20 marca 2021 r. odbędzie się uroczyste wprowadzenie w urząd nowego Prezesa (Biskupa) Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii.

20 marca 2021 r. odbędzie się uroczyste wprowadzenie w urząd nowego Prezesa (Biskupa) Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii, którym został ks. dr Thorsten Latzel. Uroczystość odbędzie się w kościele św. Jana w Dusseldorfie i będzie transmitowana przez telewizję WDR i w Internecie. Ze względu na pandemię koronawirusa tylko nieliczni goście będą mogli osobiście uczestniczyć w nabożeństwie.

Tym samym ks. Manfred Rekowski, po 8 latach sprawowania urzędu Prezesa (Biskupa) przechodzi na emeryturę.

Ks. dr Thorsten Latzel został wybrany Prezesem Kościoła przez Synod Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii, który obradował w dniach 11-15 stycznia br. Po raz pierwszy wybory przeprowadzone zostały w pełni online. Ks. dr Latzel zwyciężył w pierwszej turze 113 głosami. Jego kontrkandydatką była ks. Almut van Niekerk, superintendentka okręgu kościelnego An Sieg und Rhein, która otrzymała 57 głosów i prof. dr Reiner Knieling, dyrektor instytutu ds. rozwoju parafii Zjednoczonego Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Niemczech (VELKD), który otrzymał 17 głosów.

Ks. dr Thorsten Latzel od 2013 roku był dyrektorem Akademii Ewangelickiej we Frankfurcie. W latach 2005-2012 zajmował stanowisko nadradcy kościelnego w biurze Ewangelickiego Kościoła w Niemczech. Wcześniej pracował jako duchowny w parafii w Erlensee-Langendiebach (Kurhessen-Waldeck). Wychowany w Bad Laasphe, studiował teologię w Marburgu i Heidelbergu. Na blogu „glauben-denken.de” publikuje cotygodniowe rozważania teologiczne. Ks. Latzel jest żonaty i ma troje dzieci.

Jak podkreśla ks. dr Latzel centralnym zadaniem Kościoła jest dawanie wiarygodnego świadectwa o Bogu. Obejmuje to „modlitwę i czynienie sprawiedliwości wobec ludzi”(Dietrich Bonhoeffer). Kościół powinien angażować się publicznie, ale jednocześnie być obecnym duchowo – w rozmowie, w Internecie, w działaniach diakonijnych. Zwiastowanie Ewangelii musi odbywać się w różnoraki sposób i koncentrować się na tym, co daje nam nadzieję jako chrześcijanom, w sytuacji kiedy zmagamy się ze zmianami klimatu, podziałami społecznymi i kiedy pokój jest zagrożony. Kościoły powinny dawać przestrzeń do tego, by ludzie mogli w nich nadal „świętować, płakać, milczeć, dziękować i w tym wszystkim spotykać Chrystusa”.

Na podstawie materiałów otrzymanych z Ewangelickiego Kościoła Nadrenii.