O Psalmach, muzyce i wzajemnych relacjach

Koncert „Psalmy mówią” w Poznaniu.

Koncert Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять,
Poznań 17 czerwca 2023, Kościół Łaski Bożej, ul. Obozowa 5

Zapraszamy Państwa do udziału w ciekawym wydarzeniu muzycznym. Stanowi ono punkt kulminacyjny polsko-niemiecko-ukraińskiego projektu poświęconego Księdze Psalmów. Pomysłodawczynią jest prof. Małgorzata Grzywacz z Instytutu Kulturoznawstwa UAM, zaangażowana od 22.03.2022 r. w pomoc i opiekę nad dziećmi i młodzieżą z Ukrainy.

„Gdy za wschodnią granicą Polski trwa wojna, zaangażowanie musi przekształcić się w trwałe działanie, nie tylko podtrzymujące i wspierające, lecz wzmacniające istniejące już więzi” – mówi prof. Grzywacz. W tym kontekście bardzo istotne jest współdziałanie na niwie edukacji i kultury.

Od początku 2023 r. rozpoczęły się prace nad projektem, w którym wyrazi się to współdziałanie. Podstawą koncepcji stała się działalność Polsko-Ukraińskiego Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Powstało ono 25 lutego 2023 r. z Klubu „Zielony Domek”, powołanego przy poznańskim oddziale Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego [PTEw] – organizacji, z której wyłoniła się, po czasach zaborów, ponad sto lat temu, parafia luterańska w stolicy Wielkopolski. Obecna praca z dziećmi i młodzieżą jest kontynuacją dawnych tradycji, gdyż w PTEw prowadziło w okresie międzywojennym XX w. regularną opiekę nad sierotami.

Pomysły do projektu pochodziły z różnych źródeł. Najważniejsza stała się wola współdziałania zespołu. A ten tworzą, oprócz pomysłodawczyni, znany ukraiński kompozytor, kurator projektów teatralnych i artystycznych oraz wykonawca Andrii Merkhel, związany obecnie z Instytutem Kulturoznawstwa UAM , teolożka i reżyserka teatralna dr Joanna Kiersztejn oraz dr Michał Jadwiszczok z XV LO im. prof. W. Degi w Poznaniu. Udało im się wypracować projekt o charakterze muzycznym i edukacyjnym. Jego tytuł Psalmy mówią – Psalmen sprechen – Псалми говорять odnosi się do podstawowych ludzkich doświadczeń, wyrażonych na kartach Biblii, wspólnego i nieprzemijalnego dziedzictwa kultury. Włączenie w szeroko pojęte działania edukacyjne współczesnej muzyki i kultury ukraińskiej pozwoliło na odkrycie nowych relacji i wzajemnych inspiracji.

Do udziału w projekcie zaproszono znanych twórców kultury współczesnej z Ukrainy – muzyków związanych z formacjami Nova Opera oraz Sed Contra Ensemble. Współpracują z nimi uczennice XV LO w Poznaniu i Polsko-Ukraińskiego Centrum Rozwoju Dzieci i Młodzieży. Koncert prezentujący rezultaty wspólnej pracy zostanie wykonany w sobotę 17 czerwca 2023,o godz. 18:00 w Kościele Ewangelickim Łaski Bożej w Poznaniu, przy ul. Obozowej 5. Wstęp wolny! W trakcie wydarzenia zabrzmią – po raz pierwszy – medytacje do czterech psalmów, nr 102, 90, 63 oraz 34, których autorem jest Andrii Merkhel. Wystąpią – oprócz młodzieży – muzycy ukraińscy: Andrii Koshman – baryton, Serhii Vilka – flet, Dmytro Pashynskyi – klarnet oraz Denys Karachevtsev – wiolonczela.

Druga faza projektu odbędzie się w parafii ewangelickiej Lörrach-Rötteln (Niemcy) od 22 do 27 czerwca 2023 r. W programie przewidziane są dwa występy w ramach festiwalu „Lörrach singt”, spotkania partnerów projektu, uczniów i uczennic i rozmowy o planach na przyszłość.

Projekt jest współfinansowany w ramach linii projektowej Mosty przyszłości. Polska i Niemcy dla Ukrainy”, ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.

Kontakt z mediami: prof. UAM dr hab. Małgorzata Grzywacz (Instytut Kulturoznawstwa UAM): grzywacz@amu.edu.pl, tel. (+48) 792241013

plakat do pobrania