Polska. Bedeker ewangelicki nagrodzony

Książka „Polska. Bedeker ewangelicki” została nagrodzona w Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej.

Jury 27 Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej obradowało w dniach 30 listopada-1 grudnia 2018 roku w Centralnej Bibliotece PTTK w Warszawie pod przewodnictwem prof. dr hab. Janusza Zdebskiego.
Publikacje zgłoszone do udziału w Przeglądzie oceniane były w sześciu kategoriach: albumy krajoznawcze, przewodniki, monografie oraz inne opracowania krajoznawcze, mapy i atlasy, wydawnictwa dla dzieci, informatory krajoznawcze i foldery.
W 27 Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej wzięło udział 70 wydawców, którzy w 113 zgłoszeniach przysłali 134 publikacje.
Książka Polska. Bedeker ewangelicki oraz mapa Kościoły ewangelickie w Polsce, przygotowane przez Marcina Żerańskiego i wydane w 2017 r. przez Pracownię na Pastwiskach zajęły drugie miejsce w kategorii – Monografie oraz inne opracowania krajoznawcze.Gratulujemy!

Polska. Bedeker ewangelicki to historyczne i wspólczesne wędrówki po miejscach związanych z ewangelikami (protestantami) na obecnych ziemiach polskich. Teraźniejsi ewangelicy w Polsce to luteranie, reformowani (zwani dość często kalwinami) i metodyści. W przeszłości z ewangelikami reformowanymi powiązani byli bracia czescy, z z luteranami bracia morawscy (herrnhuci) i meonnici. Ze wspólnot małopolskich kalwinistów wywodzili sie bracia polscy w uproszczeniu nazywani arianami, a spośród śląskich luteran wyłonili się szwenkfeldyści. Natomiast wielu mazurskich luteran było gromadkarzami. Wspólnoty ewangelickie, choć sięgajace jednego źródła, często różnia się w poszczególnych regionach kraju dziejami, tradycjami, a także budownictwem sakralnym. O tym wszystkim opowiada ta książka, zapraszając do podrózy po Polsce ewangelickiej.