Powódź w Nadrenii i Westfalii – prośba o modlitwę

W nocy z czwartku na piątek, 15 lipca, w wielu miejscach m.in. w Nadrenii i Północnej Westfalii i w Nadrenii Palatynacie przeszły gwałtowne nawałnice.

Do dzisiaj trwa zagrożenie powodziowe i odkrywane są coraz to nowe szkody. Ucierpiały również parafie Kościoła Ewangelickiego w Nadrenii i Kościoła Ewangelickiego w Westfalii – Kościołów partnerskich polskich luteran. W powodziach lub w ich wyniku zginęło do tej pory 165 osób. Setki osób nadal uznaje się za zaginione. Tegoroczna powódź pod względem ofiar uznawana jest za największą katastrofę naturalną od 1962 roku. Trwa zbiórka środków na pomoc ofiarom powodzi, w ciągłej mobilizacji jest duszpasterstwo kryzysowe obu Kościołów.

W niedzielę 18 lipca br. bp Annette Kurschus i bp Thorsten Latzel (zwierzchnicy Kościołów Ewangelickich w Westfalii i Nadrenii) razem z abp Hansem Josefem Beckerem (zwierzchnikiem rzymskokatolickiej archidiecezji Paderborn) uczestniczyli w nabożeństwie poświęconym osobom dotkniętym klęską powodzi w Soest. Kluczowe słowa z kazania i z osobistych przemyśleń to żałoba, ratunek i modlitwa.
Bp Kurschus w swoim kazaniu cytowała fragment Psalmu 69: „Wybaw mnie, Boże, bo wody grożą duszy mojej! Ugrzęzłem w głębokim błocie i nie mam oparcia dla nóg. Dostałem się w głębokie wody, a nurt zalewa mnie”. Te biblijne słowa w niesamowity sposób przedstawiają obraz katastrofy i ogromnych mas wody, które przetoczyły się przez wsie i miasta zalanych terenów, w szczególności w Hagen, Iserlohn, Soest, nad rzeką Ahr i Ruhrą.

Bp Latzel przekazał poruszające świadectwo ze spotkania w Sinzig, gdzie dwanaście osób straciło życie w ośrodku dla niepełnosprawnych. Na słowa burmistrza, który po nabożeństwie żałobnym powiedział: „Po raz pierwszy od wielu dni mogłem przyjść do kościoła, odpocząć i zapłakać”, zareagował, że to jest to, co my, jako Kościół, możemy teraz zrobić: „Zapewnić miejsca, gdzie można przyjść, aby odpocząć przed Bogiem, rozpaczać i płakać.” Abp Becker powiedział: „Jestem wstrząśnięty niewyobrażalnym rozmiarem klęski nawałnic i nieobliczalnymi konsekwencjami dla życia i zdrowia dotkniętych nimi ludzi. Powinniśmy teraz wszyscy stanąć razem, aby nieść pociechę i pomoc„.

Zalane zostały kościoły, piwnice i sale parafialne, ale akcja pomocowa koncentruje się przede wszystkim na ludziach, którzy zostali bezpośrednio dotknięci zniszczeniami i stracili cały swój dobytek.
Dramatyczna sytuacja jest w Bad Neuenahr, miejscu gdzie odbywały się Synody Kościoła w Nadrenii. Ks. Friedmann Bach, miejscowy duszpasterz, tak relacjonuje bieżące wydarzenia:

Rzeczywiście, sytuacja na miejscu jest bardzo trudna. Wiele osób straciło swoje domy i dach nad głową. Są też tacy, w tym parafianie, którzy zostali zaskoczeni przez napływającą wodę i nie mogli już uciec ze swojego mieszkania. Nie ze wszystkich piwnic i podziemnych garaży została wypompowana woda i nadal wydobywane są martwe ciała„. Parafia ewangelicka również ucierpiała w wyniku powodzi, co ks. Bach wyjaśnił na kilku przykładach: „Większy kościół Marcina Lutra, położony bezpośrednio nad rzeką Ahr, znalazł się ponad metr pod wodą, co oznacza, że zakrystia, pomieszczenia piwniczne z toaletami i ogrzewaniem oraz pomieszczenie na materiały są nadal częściowo zanurzone w wodzie lub mule, zniszczone są ławki kościelne, bardzo dobry fortepian, instrumenty drewniane i organy, jak również wszystkie śpiewniki”. Ks. Bach dodał: „Biuro parafialne jest tak zdewastowane, że cały sprzęt: komputery, drukarki, serwery, a nawet archiwum zostało zniszczone. W wodzie lub mule znajduje się również pomieszczenie z materiałami do chrztów, ślubów, pogrzebów i urodzin, w tym Biblie”.

Na północy okręgu kościelnego An der Agger, okręgu partnerskiego Diecezji Cieszyńskiej, „w ewangelickiej parafii Wipperfürth sala parafialna została zalana do wysokości 1,40 metra” – relacjonuje Judith Thies, rzecznik prasowy okręgu kościelnego An der Agger. Całe dolne piętro zostało dosłownie zmyte.

Osoby zaangażowane w pomoc lokalnie, mówią o wielkiej mobilizacji społecznej i gotowości do pomocy, która nadchodzi z całych Niemiec i z zagranicy. Thomas Kraft, odpowiedzialny m.in. za kontakty z Polską w Kościele Ewangelickim Nadrenii, w odpowiedzi na wyrazy współczucia wyrażone przez Biskupa Kościoła Jerzego Samca i zapewnienie o modlitwie w tym trudnym czasie, napisał:
„Od ubiegłego czwartku codziennie otrzymujemy e-maile i listy z wyrazami wielkiego i serdecznego współczucia od naszych Kościołów partnerskich, które teraz otrzymujemy również od Was. Tak dobrze jest doświadczyć wsparcia dużej społeczności! Bardzo za to dziękuję. Proszę przyjąć serdeczne pozdrowienia i głębokie podziękowania dla Was wszystkich, a szczególnie dla bp. Samca”!

Chcemy wesprzeć nasze Kościoły partnerskie w modlitwie i zachęcamy wszystkich do publikacji modlitwy na stronach parafialnych oraz odczytanie jej podczas nabożeństw.

Boże i Ojcze, Ty jesteś naszą siłą, ucieczką i pomocą w trudnych chwilach.
Daj nam wiarę, abyśmy szukali Ciebie i w Tobie odnajdywali wszelkie odpowiedzi.

W tej modlitwie łączymy się z naszymi Braćmi i Siostrami z Kościołów ewangelickich w Nadrenii i Westfalii, którzy doświadczyli okropnej powodzi.

Prosimy Cię Panie, byś wyciągnął do nich swoją dłoń i obdarzył ich nadzieją w czasie niepokoju.
Przez swojego Ducha, podnoś tych, którzy stracili najbliższych i dobytek. Otocz ich swoją łaską i tchnij nadzieję nowego stworzenia w zasmucone serca.

Opiekuj się również tymi, którzy w innych regionach Europy i świata ucierpieli z powodu klęsk żywiołowych. 
Podtrzymuj wszystkich, którzy starają się ratować siebie i innych, aby mogli oczyścić i odbudować swoje miasta, przywrócić je do życia oraz odzyskać spokój w swoich domach.

Prosimy Cię przez Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Odkupiciela. Amen

zdjęcia ze strony Kościoła w Westfalii