Spotkanie przewodników ewangelickich

XIV Zjazd Przewodników Ewangelików „Mazowsze 2023”.

W dniach 28 września-1 października 2023 roku odbył się XIV Zjazd Przewodników Ewangelików „Mazowsze 2023”.

Zjazdy przewodników i ich sympatyków odbywają się w różnych miejscach Polski, a celem jest poznawanie ewangelickich śladów na mapie naszej Ojczyzny. Przewodnicy przyjeżdżają nie tylko ze swoimi rodzinami, ale ostatnio towarzyszą nam także przyjaciele przewodników, chociażby prof. Juliusz Gardawski z żona Beatą.

Zjazd przewodników odbył się już w Warszawie, dlatego tym razem kolega Marcin Tysler, który podjął się organizacji zaproponował nam inne, ciekawe atrakcje, skądinąd zupełnie nam nieznane. Oczywiście w programie nie mogło zabraknąć obiektów warszawskich.

W pierwszym dniu zwiedziliśmy cmentarze ewangelickie: augsburski i reformowany, zatrzymując się przy ciekawych nagrobkach i słuchając interesujących opowieści o spoczywających tu przodkach, którzy odegrali ogromną rolą w różnych przestrzeniach naszej historii. Pierwszy dzień zakończyliśmy zwiedzaniem kościoła Św. Trójcy, a z życiem parafii zapoznał nas ks. proboszcz Piotr Gaś.

Kolejne dwa dni, to dwie bardzo ciekawe wycieczki. W piątek pojechaliśmy do Jadowa, gdzie obejrzeliśmy cmentarz osadników szkockich oraz do Półtuska i Węgrowa. W tym ostatnim spotkaliśmy się z proboszczem, ks. Grzegorzem Giemzą i przy kawie odpoczęliśmy na parafii.

W sobotę wędrowaliśmy szlakiem menonitów i olędrów. W Nowym Secyminie obejrzeliśmy dawny kościół ewangelicki i porośnięty lasem cmentarz osadników olęderskich. Wszystkim podobał się Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Obok typowych dla osadników olęderskich domów, ulokowano zamieniony na salę wystawową dawny kościół ewangelicki i szkołę, zaś oryginalny cmentarz znajduje się po drugiej stronie odrestaurowanej wsi.
W Troszynie Polskim mogliśmy zobaczyć typowy krajobraz olęderski, a w Nowym Wymyśle kościół menonicki. Poznaliśmy też w Iłowie, w gospodarstwie agroturystycznym, potrawy kuchni olęderskiej i smak robionej z buraków cukrowych marmolady i sosu. Oglądaliśmy sposób wytwarzania tego specjału, który nadal robiony jest tam tradycyjnymi metodami.

Nasze spotkanie zakończyło się uroczystą kolacją.
W niedzielę wzięliśmy udział w dziękczynnym nabożeństwie żniwowym w kościele ewagelicko-reformowanym w Warszawie, które odprawił ks. Michał Jabłoński, a śpiewem uświetniła Joanna Szczepankiewicz-Batek.

W imieniu uczestników, których największa grupa była ze Śląska Cieszyńskiego, bardzo dziękuję organizatorowi, Marcinowi Tyslerowi, który cudownie opowiadał o historii i odwiedzanych miejscach.

tekst: Władysława Magiera