Wieczór duszpasterski 2021

W tym roku w ramach 11. Ogólnopolskiego Dnia Duszpasterstwa organizujemy Wieczór duszpasterski, który adresowany jest do osób zajmujących się tematyką poradniczą, do duchownych, świeckich pracowników i pracowników Kościołów w Polsce, uczestników i absolwentów kursów duszpasterskich, także dla pracowników hospicjów, szpitali, placówek oraz do osób działających w obszarach pomocowych i in.

Zachęcamy do udziału w wieczorze, który odbędzie się w środę 17 listopada na platformie ZOOM, w godzinach 19.30-21.00.

Temat konferencji:
Strata i żałoba w pracy duszpasterskiej

Prelegenci i tematy:
ks. prof. Piotr Krakowiak – Strata i żałoba w pracy duszpasterskiej z przykładami z własnej praktyki pastoralnej i hospicyjnej
s. Małgorzata Słomka – Doświadczenia z pracy duszpasterskiej z kobietami, które dokonały aborcji

Ks. dr hab. Piotr Krakowiak SAC – pallotyn, profesor UMK w Toruniu w katedrze Pedagogiki Społecznej i Pracy Socjalnej, Wydziału Filozofii i Nauk Społecznych. Po 20 latach aktywnej pracy w opiece hospicyjno-paliatywnej, od roli wolontariusza, kapelana, koordynatora wolontariatu, psychologa, po dyrektora Hospicjum w Gdańsku, Założyciela i Prezesa Fundacji Hospicyjnej, pełni rolę Krajowego Duszpasterza Hospicjów przy Konferencji Episkopatu Polski. Pracuje głównie dydaktycznie i naukowo, ciągle spotykając się z osobami po stratach i w żałobie. Autor i redaktor serii 18 książek poświęconych opiece u kresu życia i wsparcia w żałobie w 6 językach. Jego zainteresowania badawcze związane są z teologią i psychologią pastoralną, pedagogiką opiekuńczą i pracą socjalną, dotyczą gł. opieki nad osobami u kresu życia i ich bliskimi w różnych środowiskach, od początków choroby, poprzez kolejne etapy aż po stratę i żałobę. Bada także różne aspekty wolontariatu i zaangażowania społecznego. W obszarze pedagogiki opiekuńczej przedmiotem badań jest wsparcie opiekunów rodzinnych w cyklu opieki, a szczególnie po stracie i w okresie żałoby. Prowadzi cykliczne zajęcia dla interdyscyplinarnych specjalistów z całej Europy w ramach prestiżowych Podyplomowych Studiów integrujących opiekę paliatywną: European Academy of Palliative Care (eupca.eu). Od 2016 roku w Szkocji zajmuje się badaniami dotyczącymi zaangażowania migrantów w procesy opieki nad osobami niesamodzielnymi i starszymi.

Siostra Małgorzata Słomka – szarytka, ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego à Paulo, rekolekcjonistka, absolwentka krakowskich uczelni: WSP i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskie JP II. Spędziła 10 lat na misjach w Magadanie (Kołyma, Rosja), gdzie przed laty znajdowały się sowieckie łagry. Towarzyszyła kobietom, które podczas niewolniczej pracy w łagrach doświadczały przemocy seksualnej, były gwałcone i cierpiały z powodu skutków aborcji. Od 2015 roku prowadzi Dom Rekolekcyjny w Piwnicznej Zdroju, kontynując swoją służbę wśród kobiet, między innymi prowadząc rekolekcje „Winnica Racheli” dla osób po aborcji oraz dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko w wyniku poronienia.

W czasie wieczoru będzie także czas na pracę w małych godzinach w (4-5-osobowych) oraz dyskusję na plenum i zadawanie nowych funkcji ekspertom.
ZGŁOSZENIA
Prosimy o zgłoszenie zgłoszenia do 16 listopada na adres mailowy: marcin.kotas@luteranie.pl.
Oferowane oferty (po imię nazwisko oraz adres mailowy) nazwisko na link do oferty ZOOM.

DOBROWOLNA OPŁATA
15 zł na konto BGŻ 92 2030 0045 1110 0000 0397 2830
Dziękujemy!

W razie pytań, prosimy o kontakt pod nr tel. 693 58 24 24.