Wystawa o W. Bartoszewskim w Dreźnie

W dniu 10 stycznia 2019 r. w Domu Kościelnym przy ewangelicko-luterańskim Kościele Trzech Króli w Dreźnie odbyło się – po raz czwarty w Niemczech po Berlinie, Magdeburgu i Hamburgu – otwarcie wystawy „Władysław Bartoszewski 1922 – 2015. Pod prąd – Pamięć – Pojednanie”.

14.01.2019

Zebranych gości (około 50 osób) powitała w imieniu gospodarzy Susanne Ludwig, referentka ds. teologicznych i edukacyjnych. Gość honorowy uroczystości, szef Kancelarii premiera Saksonii, minister ds. federalnych i europejskich Oliver Schenk przedstawił oficjalne wizyty Władysława Bartoszewskiego w Dreźnie (m.in. w 2008 r. na zaproszenie ówczesnego premiera Saksonii, Stanisława Tillicha). Przewodniczący Towarzystwa Niemiecko-Polskiego Saksonii, Wolfgang Howald przypomniał prezentację książki Władysława Bartoszewskiego „A wyrwij nam z duszy nienawiść” w 2005 r. w miejscu obecnej prezentacji wystawy.

Współzałożycielka Inicjatywy im. Władysława Bartoszewskiego, Anita Baranowska-Koch przedstawiła m.in. historię działań na rzecz upamiętnienia Władysława Bartoszewskiego w Niemczech, zaprezentowała także dotychczasowe przystanki na trasie wystawy i odczytała fragmenty listu laureatów konkursu dla uczniów, zorganizowanego przez Ambasadę Niemiec w Polsce.

Na zakończenie, kurator wystawy Marcin Barcz opowiedział o mniej znanych osobistych związkach Władysława Bartoszewskiego z Dreznem, przedstawił koncepcję wystawy, a uroczystość otwarcia poświęcił pamięci Zofii Bartoszewskiej (1927 – 2017).

Wśród przybyłych gości znaleźli się m.in. byli członkowie „Akcji Znaku Pokuty”, którzy zetknęli się z Władysławem Bartoszewskim już latem 1965 r., na początku jego zaangażowania w sprawy polsko-niemieckie.

Wystawa (dostępna dla zwiedzających do 23 lutego 2019 r.) włączona została w bogaty cykl wydarzeń organizowanych przez Dom Kościoła (Haus der Kirche) pod hasłem „Pożegnanie i pamięć”.

W ramach wystawy zaplanowano dwa spotkania towarzyszące: w dniu 7 lutego prezentację filmu w reżyserii Zofii Kunert pt. „Budowniczy mostów” oraz rozmowę Wolfganga Pailera z byłym ambasadorem Niemiec w Polsce, Johannesem Bauchem, a w dniu 11 lutego wykład publicysty i byłego opozycjonisty Wolfganga Templina pt. „Mój Bartoszewski”.
tekst i zdjęcia: Marcin Barcz