english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wiadomości z zagranicy

 • Komisja Miśnieńska o 500-leciu Reformacji

  Komisja Miśnieńska o 500-leciu Reformacji

  12.10.2014

  28 września zakończyło się w Berlinie 24. posiedzenie anglikańsko-ewangelickiej komisji dialogu, działającej na mocy tzw. Ugody z Miśni, ustanawiającej gościnność eucharystyczną między anglikańskim Kościołem Anglii a Kościołami wchodzącymi w skład Ewangelickiego Kościoła w Niemczech (EKD). Jednym z tematów spotkania był zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji. czytaj całość »

 • Porozumienie między ŚFL a ONZ

  Porozumienie między ŚFL a ONZ

  12.10.2014

  Już od ponad 50 lat Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) oraz Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) ściśle współpracują na rzecz uchodźców i uchodźców wewnętrznych w różnych rejonach świata. Organizacje zdecydowały się na sformalizowanie dalszej kooperacji i podpisanie oficjalnego porozumienia o współpracy. czytaj całość »

 • Niewidzialne. Część 4

  Niewidzialne. Część 4

  23.09.2014
  Historia Sahary ładnie koresponduje z opowieścią o wygnaniu z Raju. Afryka. Pierwsi ludzie. Kolebka ludzkiego świata. Sahara to żyzna, zielona kraina, gdzie ludzie i zwierzęta żyją obok siebie. W opowieściach o genealogii plemion, u początków jest jedność ludzi i wybranych gatunków zwierząt. Wygnanie następuje pięć tysięcy lat temu. Raj zmienia się w pustynię. Na straży stają aniołowie suszy, burz biaskowych, pragnienia i śmierci. Zaczyna się wielka wędrówka.
  czytaj całość »
 • Z anglikanami o powołaniu

  Z anglikanami o powołaniu

  20.09.2014 W Centrum Rekolekcyjnym bp. Ordassa Lajosa w Révfülöp (Węgry) odbywała się w dniach 12-16 września br. konferencja międzynarodowego Towarzystwa Anglikańsko-Luterańskiego zatytułowana „Nie bój się mała trzódko – powołanie Kościołów mniejszościowych dzisiaj.” czytaj całość »
 • Poszukiwanie ewangelickich korzeni

  Poszukiwanie ewangelickich korzeni

  16.09.2014 Co roku młodzież Diecezji Katowickiej, która była konfirmowana w danym roku ma możliwość wzięcia udziału w wyjątkowej wycieczce do miejsc, w których rozpoczęła się Reformacja. Odnajdywanie śladów życia naszego reformatora, Marcina Lutra, jest chyba najlepszym sposobem poznania źródeł naszego ewangelickiego wyznania. czytaj całość »
 • Niewidzialne. Część 3

  Niewidzialne. Część 3

  15.09.2014 Intensywne, gęste, wyraźne, fabularne sny będą mi towarzyszyły codziennie, przez cały pobyt w Burkina. Jakby było się bliżej tutaj źródła snów. Jakby pulsowały gdzieś w tym zapachu ze środka Ziemi. czytaj całość »
 • Niewidzialne

  Niewidzialne

  26.08.2014 Artur Pałyga, dramaturg i dziennikarz, wziął udział w wyprawie do Burkina Faso. Od kilku lat mieszkańców, na północy tego jednego z najbiedniejszych państw Afryki, wspomaga Centrum Misji i Ewangelizacji. Liczy się każda pomoc, od opatrunków higienicznych czy przyborów do pisania po urzeczywistnienie największego marzenia - sprawną tamę, która zatrzyma tak potrzebną tu wodę.  czytaj całość »
 • Szukając podobieństw

  Szukając podobieństw

  26.08.2014 Z inicjatywy luterańskich Kościołów Polski i Szwecji młodzi ludzie z obu krajów wzięli udział we wspólnym spotkaniu. Relacja Justyny Danel - jednej z uczestniczek. czytaj całość »